Najczęściej zadawane pytania

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania – warto skorzystać z poniżej zamieszczonego formularza – z przyjemnością odpowiemy na każde z Państwa pytań.

T
Skąd pochodzi technologia i od jak dawna się ją stosuje?
Technologia Tektum jest technologią tradycyjną w wielu wysokorozwiniętych krajach. Szwedzi, Norwegowie i Finowie budują tak od zawsze. Nie tylko domy ale też budynki wysokie. Projekty, które także wykonywaliśmy w Norwegii to remonty 50 letnich budynków szkół wybudowanych w tej technologii. Konstrukcja drewniana ma także znaczący udział w budynkach wysokich – około 30-40%.
Jak szybko powstaje budynek w technologii Tektum?
Czas prac budowlanych od momentu uzyskania pozwolenia na budowę to 2-3 miesiące.
Czym różni się technologia skandynawska od podobnych domów np. niemieckich?
Skandynawskie domy mają wentylowane ściany i dachy.Domy w technologii Tektum są długowieczne (żywotność ponad 300 lat). Wiele firm konkurencyjnych zamyka ściany w tzw. termosie (powoduje to skrócenie żywotności do 60 lat). Główna różnica wynika też ze stosowanych materiałów. Stosujemy drewno wyłącznie ze Szwecji – jest to najlepszy i najtrwalszy materiał dostępny na rynku.
Czy to prawda że dom o konstrukcji drewnianej szybko się nagrzewa, ale też szybko traci ciepło?
Nasze domy szybko się nagrzewają i długo utrzymują ciepło. Co ważne w lecie powoli się nagrzewają zachowując przyjemną temperaturę. Wpływana to bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła 0,17 W/m2 W (w domach murowany wynosi on 0,28).
Pozwala to zaoszczędzić 70% kosztów ogrzewania
Dlaczego w cenę domu nie jest wliczony koszt fundamentu?
Zakres i koszt fundamentu lub płyty fundamentowej (rozwiązania lepszego, bo rozkładającego równomiernie obciążenia) zależy od kształtu działki, ilości humusu, wysokości wód gruntowych. Na każdej działce jego cena może być różna.
Jak wygląda konserwacja takiego domu?
Nasze domy podobnie jak domy murowane nie wymagają żadnej konserwacji. W zasadzie wskazane byłoby odświeżenie koloru fasady co 30 lat. I w zależności od potrzeb remonty polegające na przemalowaniu itp..
Jaka jest wytrzymałość domów skandynawskich?

Budynki TEKTUM ważą razem z fundamentem ponad 200 ton. Wszystkie elementy są ze sobą połączone wysokiej jakości gwoździami, kotwami. Porównując dach naszego domu i domu murowanego nasz ze względu na użyte materiały jest kilkukrotnie wytrzymalszy. Drewno szwedzkie rosnące w tamtym klimacie jest poddawane obróbce i suszeniu. Dzięki temu jest odporne na wszelkie szkodniki, grzyby i odkształcenia. W Polsce na dachy używa się mokrego lub podsuszonego drewna wielokrotnie słabszego niż to szwedzkie. Drewno szwedzkie jest 2,5 raza droższe od dobrego polskiego. Kluczem do wytrzymałości są też łączenia: kotwy, gwoździe. Używamy wyłącznie szwedzkich i niemieckich materiałów. I tak jeden z kluczowych gwoździ kosztuje nas 1 zł, gdy w Polsce podobny kosztuje 8 gr. Kluczem jest nie tylko jakość materiału ale też właściwy kształt.

Czy można taki budynek rozbudować?
Tak. Można wybudować budynek 100 m2 i zaplanować jego późniejszą rozbudowę o 50-100 następnych metrów. Wtedy dostawienie i zamknięcie budynku może się odbyć np. w czasie planowanego urlopu.
Czy budownictwo skandynawskie ma jakieś ograniczenia?
Budownictwo Tektum oparte o konstrukcję drewnianą nie ma żadnych ograniczeń. Można wykonać z nami dowolny projekt. Co istotne wszystkie najtrudniejsze projekty powstają w oparciu o drewno i klejonkę, która jest bardzo wytrzymałym materiałem.
Jak wygląda proces budowy domu?
o wybraniu projektu podpisujemy umowę przedwstępną, która gwarantuje cenę i czas wykonania domu. Mogą Państwo skorzystać z naszego architekta, który wraz z konstruktorem wprowadzi do projektu zmiany. Architekt przerobi projekt do naszej konstrukcji i uzyska w Państwa imieniu pozwolenie na budowę. Czas budowy domu wynosi do 3 miesięcy od momentu wejścia na budowę. Oddajemy dom w stanie developerskim.